Aeroporti i Mynihut investim ambicioz, synon të zerojë emetimin e CO2 para 2030-ës!

Written by on 01/03/2021

Në vitin 2019, mbi 200 aeroporte evropiane  janë zotuar të ulin emetimet e dioksidit të karbonit deri në vitin 2050. Aeroporti i Mynihut ishte një nga aeroportet e para në Gjermani që nënshkroi këtë rezolutë të “karbonit Zero”.

Munich Airport moves up to fifth place among the world's leading hubs -  Flughafen München

Deri më tani ai ka ndjekur një strategji ambicioze që nga viti 2009 dhe ka ulur sistematikisht emetimet e CO2 me qëllim të arritjes së synimit jo më vonë se 2030-ta. Aeroporti i Mynihut po investon një total prej 150 milion eurosh për të arritur synimet e saj klimatike./radiotravel.al


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist