Zviceranet e impresionuar pas arkeologjise, nje dokumentar per parkun e Orikumit

Written by on 09/04/2018

Zviceranet e impresionuar pas arkeologjise, nje dokumentar per parkun e Orikumit

Germimet arkeologjike vazhdojne te kene nje impakt dhe interes te madh per vizitoret vendas e sidomos per ata te huaj. Se fundmi gazetaret e radiotelevizionit zviceran RTS, pas nje vizite ku kane mbetur te impresionuar nga rajoni i Orikumit ne Vlore kane deklaruar se po punojne per realizimin e nje filmi dokumentar mbi germimet arkeologjike ne Parkun Arkeologjik te Orikumit. Dokumentari do te fokusohet ne punen tashme disavjeçare te projektit arkeologjik shqiptaro-zviceran ne kete sit te jashtezakonshem. Ky film dokumentar do te kete nje impakt te rendesishem per promovimin e Parkut Arkeologjik te Orikumit dhe pasurive kulturore te zones, ne boten frankofone.Qyteti antik i Orikumit shtrihet ne bregun jugperendimor te Gjirit me te njejtin emer, ne kembet e gadishullit te Karaburunit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist