Zjarret në Rrajcë/ Flakët përfshijnë pemë të mbrojtura nga UNESCO!

Written by on 19/08/2021

Zjarri që ka nisur një ditë më parë në Rrajcë, po përhapet në një terren më të gjerë, i favorizuar nga era dhe temperaturat e larta. Dyshohet për një zjarrvënie të qëllimshme ne zonën e quajtur Shesh Dardhë, e cila është pjesë e Trashëgimisë Botërore.

Situata paraqitet kritike, ndërkohë që është kërkuar shtimi i forcave zjarrfikëse në terren. Shesh Dardha, e mbrojtur nga UNESCO ka pemë 80-100 vjeçare, që tashmë po rrezikohen nga flakët.

Radio Travel.al


Current track

Title

Artist

Background