Udhetimi pa viza BE – Britani edhe pas Brexit!

Written by on 23/11/2018

Udhetimi pa viza per qytetaret e Bashkimit Europian dhe ata te Britanise do te vazhdoje edhe pas Brexit. Kjo u konfirmua sot, pas miratimit te projekt-dokumentit, ku BE deklaroi se ka arritur ne dakordesi me Mbreterine e Bashkuar per te mbajtur lidhje te forta ekonomike.Ne deklaraten politike mbi marreveshjen perfundimtare thuhet se ‘vizat afatshkurtra’ per qellime udhetimi apo biznesi do te lejohen ende sipas ligjit te Britanise dhe shteteve te bllokut. ‘Daily Mail’ raporton se lidhjet ekzistuese te udhetimit me aeroplan, tren dhe rruge do te ruhen pertej tranzicionit te Brexit. Sipas presidentit te Keshillit Europian, Donald Tusk, marreveshja eshte rene dakord ne parim ne nivel politik dhe eshte subjekt i miratimit nga lideret.Kjo i hapi rruge samitit te posaçem qe do te zhvillohet ne Bruksel te dielen, ne te cilin udheheqesit e 27 shteteve te tjera te BE pritet te japin ‘vulen’ e tyre per miratimin e marreveshjes.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist