Turizmi muzeal merr zhvillim te rendesishem!

Written by on 06/05/2018

Turizmi muzeal po sheh nje zhvillim te jashtezakonshem ne vende te ndryshme te botes dhe se fundmi edhe Kina po i kushton nje rendesi maksimale. Ky lloj turizmi po shihet jo vetem si pike atraktive per turistet vendas e te huaj por edhe si nje motor investimesh ne nivel global. Ne dhjete vitet e fundit ne Kine jane ndertuar mbi 400 muzeume te reja, pjesa me e madhe e te cileve vetem gjate 3 viteve te fundit. Per kete arsye edhe fushata promovuese e Kines per kete vit eshte perqendruar kryesisht ne turizmin kulturor dhe muzeumet e vecanta te vendit. Vetem gjate vitit te kaluar numri i turisteve te huaj te interesuar per muzeumet ne Kine ka arritur ne 20 milione.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist