Turizmi i aventures, Trans Dinarica, shtegu i ri per ciklistet ne Ballkan!

Written by on 21/01/2019

Turizmi i aventures, Trans Dinarica, shtegu i ri per ciklistet ne Ballkan!

Turizmi i aventures ne Shqiperi do te marr nje hov te ri pas nje projekti qe po vihet
ne zbatim mes vendeve te Ballkanit Perendimor. Behet fjale per Trans Dinarica,
nje rruge e re nderkufitare e çiklizmit, qe aktualisht lidh Sllovenine, Kroacine,
Bosnjen dhe Hercegovinen por qe do te perfshije shume shpejte edhe Malin e Zi,
Kosoven, Shqiperine, Serbine dhe Maqedonine. Shtegu nis ne luginen Soça te
Sllovenise, kryeson ne jug pergjate bregdetit te Adriatikut perpara se te kthehet ne
lindje dhe te perfundoje ne Sarajeve. Frymezuar nga gjurmet e Udhetimit ne Via
Dinarica, i cili paralel me rrugen e çiklizmit dhe mbulon gati 1200 kilometra ne te
njejtat tete vende, Trans Dinarica lejon qe shume vizitore, per here te pare, te
pershkojne vendet e UNESCO-s, fshatrat dhe parqet kombetare.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist