Turizem, 30 milione udhetime drejt Kines ne vit

Written by on 15/02/2019

Turizem, 30 milione udhetime drejt Kines ne vit

Turistet e huaj kryen mbi 30 milione udhetime ne Kine vitin e kaluar, nje rritje kjo prej 5% ne krahasim me vitin e kaluar. Instituti i Statistikave ne vend percaktoi se Koreja e Jugut, Japonia, ShBA-ja dhe Malajzia ishin nder 10 tregjet me te medha turistike burimore per Kinen. Ne nje raport te Ministrise se Kultures dhe Turizmit thuhet se udhetaret qendruan te pakten nje nate ne Kine per mbi 23 milione udhetime. Kina ofron kalimin tranzit pa viza brenda 24 oresh per turistet nderkombetare. Ne kete menyre turistet nga 53 vende mund te gezojne kalimin pa viza brenda 144 oresh ne disa qytete kineze, perfshire Pekinin, Shangain dhe Nankinin.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist