Tirana zyrtarisht “Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022”!

Written by on 22/11/2019

Tirana ka triumfuar në Amiens të Francës, ku mes 5 qyteteve kandidate është shpallur zyrtarisht “Kryqeyteti Europian i Rinisë 2022”. Lajmin e ka dhënë vetë kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i cili ka marrë pjesë në ceremoninë e ndarje së çmimeve .Tirana është vlerësuar për fokusin që ka patur te të rinjtë, duke filluar nga më të vegjëlit në çerdhe, kopshte, shkolla, këndet e lojrave deri te studentët.Nga dhjetra qytete europiane që kanë aplikuar, mes pesë qyteteve finaliste ishte renditur edhe Tirana, krahas Poznarit në Poloni, Kazanit(Rusi)Varazdin (Kroaci) dhe Baira Mare në Rumani. Tirana është zgjedhur nga një panel i pavaruar si Parlamentit Europian, Kongresi  i Autoriteteve Lokale dhe rajonit të Këshillit të Europës.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist