Theresa May ne Bruksel per te diskutuar mbi marreveshjen per Brexit

Written by on 07/02/2019

Theresa May ne Bruksel per te diskutuar mbi marreveshjen per Brexit

Theresa May ka mberritur ne Bruksel kete te enjte, per t’iu kerkuar krereve te BE-se ndryshime ligjerisht detyruese ne marreveshjen e “Brexit”-it.Kryeministrja do te kembengule te tregoje se, Mbreteria e Bashkuar nuk do te bllokohet nga “backstop”-i, plani per te shmangur kthimin e kontrolleve ne kufirin irlandez, pavaresisht marreveshjes tregtare te vendit dhe BE-se.May do te argumentoje se ujdia duhet ndryshuar, nese do qe te fitoje mbeshtetjen e deputeteve, te cilet i kane kerkuar nje “marreveshje alternative”, pasi ate aktualen nuk e pranojne.Brukseli, nderkohe, e ka perjashtuar vazhdimisht mundesine e ndryshimit te paktit. Nje dite me pare, pakenaqesia e bllokut shpertheu ne formen e nje komenti fshikullues te Donald Tusk, qe tha se duhet te kete nje vend special ne ferr, per ata qe mbeshtesin “Brexit”-in pa nje plan per realizimin e shkeputjes ne menyre te sigurte.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist