Testohet aeroplani i parë në botë që furnizohet me energji elektrike!

Written by on 13/07/2021

Është testuar për herë të parë fluturimi i një avioni tërësisht elektrik, në një aeroport afër Bordeaux në Francën Jugperëndimore. Avioni i vogël eksperimental i projektuar nga Airbus, mund të jetë një hap kryesor drejt udhëtimeve ajrore të gjelbërta dhe më të lira.

Shpejtësia maksimale arrin në 220 km/orë ndërsa hapësira mjafton vetëm për pilotin dhe një pasagjer. Për këtë arsye, avioni elektrik i quajtur E-Fan është ende larg hapit për të zëvendësuar avionët tradicionalë./radiotravel.al 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist