Stuhia Typhoon Jebi godet Japonine, dhjetra te vdekur dhe permbytje!

Written by on 05/09/2018

 

Japonia eshte goditur mengjesin e sotem nga nje nga stuhite me te forta te 25 viteve te fundit, Typhoon Jebi.Te pakten 10 vete kane humbur jeten, ndersa rreth 300 te tjere jane plagosur dhe po marrin ndihmen mjekesore ne qendrat shendetesore, sipas burimeve zyrtare.Stuhia goditi pjesen perendimore te Japonise, duke perfshire qytetet e medha si Kyoto dhe Osaka, ndersa eshte dhene urdher evakuimi perreth 1.2 milione persona.Fluturimet ajrore, lundrimet detare dhe levizja e trenave, jane pezulluar per momentin, ndersa mijera persona jane evakuuar nga aeroporti i Osakes.Raportimet me te fundit nga qendrat meteorologjike flasin per erera qe po ulin intensitetin e tyre dhe po spostohen drejt veriut, por kerkohet vemendje ndaj rreshqitjes se dherave.

 

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist