Stuhia gjeomagnetike do të godasë Tokën!

Written by on 20/05/2019

Një stuhi gjeomagnetike do të godasë planetin tone, pasi era diellore dhe fusha magnetike e Tokës do të përplasen. E gjithë stuhia krijohet nga hedhja e masës koronare , të cilat udhëtojnë nga zona diellore me fusha të forta magnetike. Nevojiten ditë që stuhia të mbërrijë në Tokë , por goditja e saj do të jetë agresive. Këto lloj stuhish kanë efekte anësore të padëshiruara , si çrregullimin me furnizim të energjisë elektike , komunikimet e satelitëve por edhe në orën biologjike të njerëzve mund të shkaktojnë ndryshime të presionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës. Agjensia Meterologjike Amerikane, ka deklaruar se këto shpërthime nuk janë të rrezikshme dhe nuk kanë gjasa ta dëmtojnë planetin.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist