Sondazhi global mbi ruajtjen e talenteve, ja ku renditet Shqipëria

Written by on 26/10/2021

Sondazhin global mbi tërheqjen, rritjen dhe ruajtjen e talenteve e kryesojnë Zvicra dhe Singapori. Kjo u reflektua në nivelin e lartë të burimeve që i ndihmuan ata të përballojnë pandeminë, si dhe aftësitë në teknologjitë e përparuara. Në Indeksin Global të Konkurrueshmërisë së Talenteve, e publikuar nga shkolla franceze e biznesit INSEAD dhe Instituti Portulans në 5 vendet e para renditen edhe Shtetet e Bashkuara, Danimarka dhe Suedia.

Shqipëria renditet në vendin e 73, duke lënë pas vetëm Maqedoninë e Veriut, e cila gjendet në vendin e 79./radiotravel.al 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist