Përmbytje masive dhe humbje në njerëz, Gjermania shpall gjendjen e jashtëzakonshme!

Written by on 16/07/2021

Gjermania është përfshirë nga reshje të dendura shiu duke shkaktuar përmbytje të mëdha e duke e çuar vendin drejt gjendjes së jashtëzakonshme. Të paktën 80 persona kanë humbur jetën dhe mbi 1500 të tjerë janë të zhdukur. Sipas ekspertëve, brenda 24 orëve ka pasur reshje shiu sa për 2 muaj.

 

Përmbytjet kanë prekur edhe Belgjikën, Francën dhe Holandën, por në Gjermani situata është shndërruar në katastrofë. Kancelarja Merkel ka garantuar mbështetje për çdo familje të prekur nga kjo situatë të vështirë./radiotravel.al 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist