Njihuni me presidentin më të paguar në botë!

Written by on 23/04/2019

 

Eshte publikuar lista me 10 vendet në të cilat presidenti është më i paguar. Megjithëse paga mund të tregojë vetëm një pjesë të pasurisë së presidentëve , shohim se në vendin e parë qëndron Austria me pagë të dekklaruar të presidentit 404.000 dollarë në vit. Me vetëm 4 shifra më pak , e ndjek presidenti  i Shteteve të Bashkuara të Amerikës . Renditja vazhdon me presidentet e vendeve si Islanda, Irlanda, Italia, Gjermania, Franca, Koreja e Veriut dhe Kili .Në vendin e fundit sipas studimit qëndron Rusia ,me pagë vjetore 134.000 dollarë në vit.

epa05325431 Austrian President-elect Alexander Van der Bellen, who is supported by the Green Party, delivers a statement during a news conference following the Austrian presidential elections run-off, outside the Palais Schoenburg, in Vienna, Austria, 23 May 2016. Austria’s Interior Minister Wolfgang Sobotka earlier announced the official result in which Van der Bellen had won the presidential elections run-off over the right-wing Austrian Freedom Party (FPOe) candidate Norbert Hofer by just a few thousands of votes. EPA/CHRISTIAN BRUNA


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist