Mrekullia egjiptiane zgjerohet me mega-projektin e ri! Projekti 4.5 miliardë dollarë që ridimensionon vendin.

Written by on 18/09/2021

Kompania gjermane Siemens Mobility ka nënshkruar një kontratë prej 4.5 miliardë dollarësh me Autoritetin Kombëtar të Egjiptit për tunelet për të ofruar linjën e parë të trenit me shpejtësi të lartë dhe të elektrizuar në vend.

Linja e parë 660 kilometra fillestarë nga rrjeti i planifikuar prej 1.800 kilometrash, do të krijojë “një lloj lidhjeje të Kanalit të Suezit në rrugët e menduara”. Kjo linjë do të lidhë qytetet porte të Ain Sokhna, në Detin e Kuq, me Marsa Matrouh dhe Aleksandrinë në Mesdhe.

Siemens, partnere në projekt, shprehet se kontrata e përgjithshme është me vlerë rreth 4.5 miliardë dollarë. Sipas kompanisë, pjesa e parë e kësaj linje do të jetë funksionale në 2023. Megaprojekti do të krijojë 15.000 vende pune dhe tërësisht, pritet të përfundojë në 2027.

Radio Travel.al

 


Current track

Title

Artist

Background