Kina dhe SHBA perballen me stuhite me te fuqishme te vitit

Written by on 17/09/2018

 

Kina po perballet me shira te rrembyeshem dhe ere te forte qe po shoqerojne tajfunin Mangkhut. Me shume se 100 persona jane lenduar ne Hong Kong. Nderkohe te pakten 50 persona kane humbur jeten ne Filipine si pasoje e tajfunit. Mangkhut konsiderohet stuhia me e forte e vitit 2018. Autoritetet ne Hong Kong kane leshuar alarmin, me banoret qe jane paralajmeruar te qendrojne mbyllur. Era ka arritur deri me tani shpejtesine e 117 km/h. Niveli i ujrave eshte rritur me rreth 3.5 metra ne disa zona dhe peshqit kane dale tani edhe neper rruge. Nga ana tjeter  ne SHBA, komunitetet ne brigjet lindore po perballen me reshje rekord shiu si pasoje e stuhise tropikale Florence, qe deri me tani fajesohet per te pakten 14 viktima. 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist