Hapet xhamia më e madhe në Turqi!

Written by on 04/05/2019

 

 

Turqia ka inaguaruar zyrtarisht , xhaminë më të madhe të vendit .Në ceremoni kanë marrë pjesë krerët më të rëdnësishëm të shtetit turk. I pranishëm ka qenë edhe presidenti i Shqipërisë , Ilir  Meta. E ndërtuar në stilin osman të artitekturës “Seljuk”, xhamia është e dukshme në të gjithë qytetin e Stambollit. Kompleksi përmban gjithashtu edhe muze të artit islamik, bibliotekë, galeri arti dhe sallë konferencash. Kupola e saj është 72 metra e gjatë.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist