Europa ne rrezik – semundjet epidemike si pasoje e ngrohjes globale.

Written by on 16/04/2019

 Europa rrezikohet të preket nga sëmundje epidemike, që deri tani kanë qenë të pranishme vetëm në zonat tropikale, thane shkencëtarët, të cilët ngrenë alarmin, megjithëse ritmi dhe shkalla e përhapjes vështirë se mund të parashikohet. Ngrohja globale ka lejuar mushkonjat dhe insekte të tjera transportuese të sëmundjeve të përhapen në sezone të ndryshme, si dhe të pushtojnë territore të reja nëpër Europë, me epidemic ethesh hemorragjike nëFrancë dhe Kroaci, malarje në Greqi, ethet e Nilit në Europën Juglindore dhe “çikungunjan” në Itali dheFrancë.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist