Deputetet britanike vendosin sot per “Brexit”

Written by on 15/01/2019

Deputetet britanike vendosin sot per “Brexit”
Deputetet britanike pergatiten te votojne sot per ta miratuar ose jo
marreveshjen e Theresa Mayt per shkeputjen nga Bashkimi Europian. Vota
me domethenese ndonjehere pritet te zhvillohet me vone gjate dites, pas
perfundimit te nje debati gati 5-ditor mbi “Brexit”-in. May u ka bere thirrje
te gjithe politikaneve ta mbeshtesin marreveshjen e saj, ne te kundert
rrezikojne “te zhgenjejne popullin britanik”. Por, duke qene se shume prej
deputeteve te saj pritet t’u bashkohen partive opozitare per te votuar kunder
marreveshjes, pritet gjeresisht qe ajo te dale e humbur ne kete votim.
Marreveshja, gjithsesi e pesoi nje humbje te rende naten e se henes, ne
Dhomen e Lordeve, ku u mbeshtet nje mocion i laburisteve me 321 vota pro
dhe 152 kunder.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist