Ne janar me shume udhetare ne linjat ajrore.

Ne janar me shume udhetare ne linjat ajrore.

Like
74
0
Tuesday, 27 February 2018
Travel News

Udhetaret kane zgjedhur transportin ajror gjate muajit janar, duke braktisur udhetimin permes detit.Referuar te dhenave te publikuara nga INSTAT, numri i pasagjereve qe kane udhetuar me linja ajrore gjate muajit janar te ketij viti eshte 214.191, duke shenuar nje rritje prej 11.7%, krahasuar me janarin e vitit 2018.Ndersa numri i numri i pasagjereve qe udhetuan permes Rinasit eshte rritur, me po te njejtin ritem eshte ulur numri i pasagjereve qe udhetuan me linje detare. Statistikat tregojne se ne janar, numri i pasagjereve u ul me 11.4% duke shkuar ne 67.295 persona, krahasuar me me te njejten periudhe te nje viti me pare.Viti 2018 duket se do te jete nje vit i mbare per tregun e fluturimeve.Pas mbylljes se 2017-es me 2.6 milione pasagjere ne 24,336 fluturime, tashme shqiptaret do te kene mundesi te eksplorojne destinacione te reja.

————————————-

Shqiperia ofron potencial te madh per investime ne sektorin e energjetikes dhe turizmit. Keto potenciale jane prezantuar edhe nga kryeministri i vendit i ftuar se fundmi ne panelin e kryeministrave te Ballkanit Perendimor, ne seline e Bankes Europiane per Rindertim dhe Zhvillim, ne Londer. Kryeministri u ndal te investimet ne sektorin e turizmit, ku ka nje kerkese ne rritje, ndersa nevojiten investime ne infrastrukturen akomoduese. Kryeministri eshte shprehur se investitoret qe shqyrtojne mundesi eksplorimi ne turizem, sidomos ne nivelin e larte, jane te mirepritur dhe do te fitojne nje pasuri te tere ne Shqiperi.

————————————–

Fluksi i vizitoreve te huaj eshte rritur keto muaj te pare te vitit ne Gjermani. Perfaqsues te bordit te turizmit ne kete destinacion thone se turistet me te shumte kane qene nga Hollanda, Zvicra, Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Britania dhe Italia. Destinacionet me te preferuara gjermane kete periudhe, vec Berlinit, kane qene qytete si Mynihu, Hamburgu dhe Shtutgarti. Kjo do te thote se trashegimia kulturore gjermane dhe sitet e mbrojtura nga Unesco si trashegimi e njerezimit kane qene atraksionet me te medha per turistet e huaj.

—————————————

San Miguel de Alende ne Meksike eshte renditur si destinacioni me i mire per tu vizituar kete vit. World’s Best Awards hapi nje sondazh per te evidentuar 15 destinacionet me te mira, per t’u vizituar ne 2018-en bazuar ne natyren e vecante, kulturen, atraksionet dhe eventet qe ofrojne keto vende. Renditja pasohet nga Charleston ne Karolinen e Jugut, Chiang Mai ne Tajlande, Kyoto ne Japoni, Firence ne Itali, Hoi An ne Vietnam, Cape Town ne Afriken e Jugut dhe Roma ne Itali.

—————————————-

Turqia ka vene ne zbatim nje plan masash per te ruajtur te qendrueshem sektorin turistik kete vit. Me se shumti qeveria vendase eshte e perqendruar tek fondet per kompanite qe operojne ne kete sektor dhe ne uljen e borxheve. Paketa e vene ne dispozicion per turizmin kete vit nga bordi I turizmit turk eshte 78.5 milione euro, rezervuar kryesisht projekteve per turizmin inbound. Autoritetet kane shpresa se ky vit do te sjelle nje kthese pozitive per turizmin turk.

—————————————–

Britania e Madhe ka percjelle nje tjeter vit rekord per sektorin turistik. Keshtu per te gjashtin vit me rradhe, 2017 shenoi rritje te numrit te turisteve ne Britani. Te dhenat qe sjellin autoritetet e turizmit ne kete destinacion thone se gjate vitit te kaluar ka pasur me shume se 37 milione prurje turistike , 4% me shume se viti 2016.Nderkohe fitimet kane arritur vleren e 25 miliard dollareve. Edhe per 2018 Visit Britain parashikon shifra ne rritje , ku priten me shume se 38 milione turiste te vizitojne Britanine.

—————————————–

Danimarka duket se ka mbyllur 2017 me sukses ne aspektin turistik. Autoritetet e turizmit ne kete destinacion kane pohuar se viti i kaluar eshte mbyllur me plot 52 milione rezervime nga turistet , nje rekord i ri per vendin. Gjithashtu shifrat e deri tanishme ne aeroportin e Kopenhagenit tregojne se edhe ky vit do te jete nje sukses me vete per Danimarken turistike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *