Europa e mbylli 2017 me 3.2 miliarde netqendrime.

Europa e mbylli 2017 me 3.2 miliarde netqendrime.

Like
53
0
Tuesday, 13 February 2018
Travel News

Eurostat jep shifra teper te mira per turizmin europian gjate 2017.
Statistikat tregojne se vitin e kaluar ne Europe jane shenuar mbi 3.2 miliard netqendrime nga turistet nderkombetare, shifer 5.1% me e larte sesa viti 2016.
Analiza rendit Spanjen destinacionin europian me te preferuar , ndjekur nga Franca, Italia dhe Gjermania.
Sa i perket turisteve nderkombetare rritja me e madhe u shenua ne Kroaci, Greqi dhe Austri.
Nderkohe zhvillimi i turizmit te brendshem ishte me i theksuar ne vende si Polonia, Suedia dhe Hollanda.

—————————————–

Italia ka shenuar nje vit rekord gjate 2017 sa i perket investimeve ne hotele.
1.6 miliard euro me shume se viti 2016 jane hedhur vitin e kaluar per permiresimin e strukturave pritese ekzistuese dhe ndertimin e atyre te reja ne Itali.
Sipas te dhenave te autorieteteve vendase qyteti me i preferuar nga investitoret eshte Roma, ndjekur nga Venecia, Milano dhe Firence.
Kryesisht investimet kane ardhur nga sektori privat.
Sa i perket synimeve te ketij viti , pritet qe te rritet ne Itali prezenca e rrjeteve nderkombetare te hoteleve kryesisht atyre aziatike ne qytetet e artit.

——————————————

Polonia thekson shifra pozitive ne turizem gjate vitit te kaluar.
Sipas te dhenave te bordit turistik vendas , gjate 2017 jane shenuar ne kete destinacion mbi 16 milione turiste, nje rritje me 7% me shume sesa 2016.
Krakovi rezulton destinacioni me i preferuar ndjekur nga Varshava.
Rezultate akoma dhe me te mira priten kete vit pasi Polonia do te shtoje lidhjet me destinacione te ndryshme dhe prezencen e kompanive low cost.

——————————————-

Kompania e krocerave MSC hedh veshtrimin drejt Lindjes.
Sipas te dhenave te fundit linja ka bere debutimin e saj te fundit ne Japoni me anijen Msc Splendida.
Krocera do te filloje udhetimet turistike drejt Japonise qe prej majit te ketij viti per te prekur birgjet e ketij destinacioni ne nje prej periudhave me te mira per tab ere kete gje ne , Festivalin e Lulezimit te Qershise.
Nderkohe pergjate veres , anija Msc Splendida do te udhetoje vec Japonise edhe Kine e Rusi ne disa prej lokacioneve me te mira te ketyre shteteve.

——————————————–

Rajoni i Lombardise ne Itali po shkon drejt nje revolucioni dixhital edhe ne turizem. Enti i turizmit ne kete destinacion ka prezantuar dy risi qe i dedikohen tregut b2c dhe b2b. E para eshte aplikacioni inLombardiaPass qe mund te shkarkohet ne smartphone iOS dhe Android duke lejuar turistet te mesojne me shume rreth destinacioneve te rajonit e te perfitojne ulje per sherbime te ndryshme dhe e dyta eshte update-timi i portalit turistik ekzistues te rajonit qe ka te shtuar nje mjet te ri nepermjet te cilit mund te behet rezervimi direkt i hoteleve te rajonit dhe biletave te udhetimit drejt Lombardise. Kete vit pritet qe mbi 13 milione turiste te vizitojne rajonin.

———————————————

Anija legjendare transoqeanore Quinn Elizabeth II, qe ka shoqeruar udhetaret ne brigje te ndryshme qe prej vitit 1967 do te kthehet ne nje hotel superluksoz lundrues.
Qe prej vitit 2008 anija eshte ankoruar ne Dubai, pasi autoritetet e emiratit e kerkuan per ta pasur si atraksion turistik.
Anija qe per dekada te tera ka shetitur oqeanet, tashme ne pronesi te kompanise Dubai Istihmar, synon te kthehet ne nje hotel me 500 dhoma per pritjen e turisteve te pasur ne nje prej qyteteve me te preferuara turistike te momentit. Gjithashtu pjese e projektit te autoriteteve te Dubait eshte qe ne brendesi te anijes te hapin edhe nje muze.

———————————————-

Malajzia ka permiresuar performancen e tregut turistik gjate vitit 2017.
Sipas te dhenave te Ministrit te Turizmit dhe Kultures ne kete destinacion vitin e kaluar destinacionin e vizituan me shume se 29 milione turiste, 6% me shume se viti 2016.
Nderkohe autoritetet synojne qe te investojne kete vit mbi 35 miliard euro per zhvillimin e hotelerise dhe turizmit.
Objektivi eshte qe Malajzia brenda vitit 2020 te arrije mbi 36 milione turiste ne rang boteror.

———————————————–

Turizmi i sportit solli mbi 12 miliard euro fitime gjate 2017 ne Spanje.
Ky eshte nje lajm i mire sipas eksperteve te turizmit ne kohen kur vendi po kerkon te ofroje alternative te tjera per turistet duke u shkeputur nga turizmi i diellit dhe detit.
Plot 10 milione turiste te huaj u bene pjese e aktiviteteve dhe eventeve me natyre sportive gjate 2017 ne Spanje, nderkohe planet per kete vit jane qe shifrat te rriten akoma me tej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *