Nis edicioni i 23-te i Panairit Nderkombetar te Tiranes nga Klik Expo Group.

Nis edicioni i 23-te i Panairit Nderkombetar te Tiranes nga Klik Expo Group.

Like
474
0
Thursday, 24 November 2016
Travel News

Do te celet me nje ceremoni inaguruese ne oren 17.30 edicioni i 23-te i Panairit Nderkombetar te Tiranes nga Klik Expo Group. Ashtu si dhe cdo vit eventi ofron per vizitoret ne Tirane mundesine per tu njohur me produktet dhe teknologjine e fundit nga ekspozitoret vendas e te huaj ne sektore si Energjetike, Ndertim, Transport e Telekomunikacion, Agro-Industri , Sherbime Sociale e Mireqenieje dhe Turizem. Ekspozuesit kete vit jane nga dhjetra vende te botes si Italia, Polonia, Greqia, Serbia , Kina e Hungaria. Ata do te ofrojne ne stendat perkatese mundesi per partneritet me kompani e biznese shqiptare. Nderkohe gjate diteve te panairit do te kete edhe evente te natyrave te ndryshme per te argetuar vizitoret. Panairi do te vijoje deri ne date 28 nentor ne Pallatin e Kongreseve.

—————————————–

Per zhvillimin e ekonomise, dy sektoret qe kane potencial ende te pashfrytezuar jane padyshim kultura dhe turizmi, per te cilin u organizua nje tryeze diskutimi nga Shoqata e Konsujve te Nderit ne Shqiperi. Te pranishem ishin Konsujt e Nderit te Austrise, Maltes, Armenise, Norvegjise, Letonise dhe Filipinet. Ne fjalen e tij, kreu i kesaj shoqate, zoti Ylli Ndroqi, e vuri theksin tek investimet ne keto dy fusha, ku Shqiperia i ka te gjitha mundesite per t’u zhvilluar ne menyren e duhur. Presidentin e Shoqates Shqiptare te Turizmit Enver Mehmeti, industria ka probleme serioze te strukturave, brandit, te mungeses se trajtimit te personelit, etj. Sipas tij, po konstatohet nje fenomen i frikshem, veçanerisht ne bregdet, ku operatore te huaj kerkojne qe te blejne lire, duke shfrytezuar mungesen e informacionit nga ana e lolakeve. Ministrja e Zhvillimit te Ekonomise, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes, Milva Ekonomi, tha se i gjithe promovimi i turizmit po bazohet tek unikja, te vlerat qe na dallojne, te biodiversiteti, si nje nga vendet me te pasura ne Ballkan. Dhe kjo, sipas znj. Ekonomi, duhet te trajtohet si nje aset, se bashku me sportet e aventures.

——————————————

National Geographic Traveler ben nje liste vjetore me vendet me interesante per tu vizituar ne nje vit per t’ua lehtesuar zgjedhjen lexuesve te saj turiste ne te gjithe boten. Ne mesin e 21 destinacioneve qe duhet te vizitoni gjate vitit 2017 vihet theksi te shkretetira epike e Kanadase dhe ne bukurite e Finlandes. Tre vendet e para si destinacionet me te mira per tu vizituar viitn e ardhshem jane renditur Hamburgu, Moska dhe Seuli. Listen e vijon Guinea e Re, Ekuadori, Zvicra, Malta, Maroku dhe Afrika e Jugut.

——————————————

Se fundmi perfaqsuesit te grupit me te njohur europian te turizmit Tui Travel kane vizituar Greqine dhe kane nenshkruar nje marreveshje me ministrine e turizmit ne shtetin helen. Marreveshja synon te rrise numrin e turisteve ne Greqi nepermjet bashkepunimit me kete operator dhe te zgjase periudhen e qendrimit te tyre ne kete vend. Sipas perfaqsuesit te Tui Travel , Greqia, Spanja dhe Turqia jane tre tregjet kryesore ku ky operator deshiron te zgjeroje bashkepunimin per momentin dhe vendet ku ka pasur me shume kerkesa se fundmi per udhetime nga turistet. Per muajt shtator tetor eshte vene re nje rritje e rezervimeve vetem per destinacionin Greqi me 14% me shume se viti i kaluar.

——————————————-

Perfaqsuesit e linjes prestigjoze te lundrimit MSC Cruises zgjerojne marredheniet me Kuben si pasoje e rritjes se kerkeses per udhetime drejt ishullit te Karaibeve. Diten e sotme ka mberritur ne portin e Havanas nje prej anijeve me te bukura te linjes, MSC Harmonia e cila prek brigjet e Kubes per here te pare. Anija e nisur nga Genova e Italise pritet qe te shtoje prezencen ne Karaibe me tej duke e perfshire gjithnje e me shume ne itineraret e saj turistike. Pas Britanise edhe Kuba duket te jete nje destinacion i rendesishem per MSC Cruises.

——————————————–

Ka nisur ne Varshave edicioni i 24 i Showt Nderkombetar te Turizmit. Ky event eshte nder me te rendesishmit ne Poloni per sa i perket industrise turistike dhe kete vit ka nje rekord pjesmarresish. Qindra ekspozues nga dhjetra vende te botes do te ekspozojne produktet e tyre por njekohesisht do te kene mundesine te njihen me destinacionet me te bukura te Polonise per sezonin e vjeshtes, dimrit e per festat e Krishtlindjeve dhe Vitit te Ri. Ashtu si cdo vit show i turizmit konceptohet edhe si nje menyre e mire argetimi pasi ne program perfshihen edhe elemente si muzika, kercimi , ushqimi e veshjet tradicionale te Polonise. Show Nderkombetar i turizmit ne Varshave do te vijoje deri ne date 26 nentor.

——————————————–

New Yorku, Londra dhe Bangkoku. Jane keto tre destnacionet me te rezervuara ket vit per kalimin e festave te fundvitit nga turistet europian. Studimin e ka sjelle se fundmi SkyScanner, qe ka monitoruar rezervimet e fluturimeve per ditet e fundit te ketij viti. Metropoli amerikan mban vendin e pare ashtu sikurse vitin e kaluar, madje kete vit ka nje rritje te kerkeses per fluturime drejt ShBA me 7% me shume se viti i kaluar. Peseshen me te mire e mbyllin Amsterdami dhe Havana. Nderkohe ne listen me 10 vendet ku europianet do te kalojne festat kete vit jane edhe Barcelona, Praga, Parisi, Venecia dhe Dubai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *