Turqia me rekorde te reja, gati 40 milione turiste gjate 2018!

Written by on 18/02/2019

Turqia ka arritur nje rekord absolut ne turizem gjate 2018, te cilin nuk e priste as vete ministri i turizmit dhe kultures ne vend. Sipas tij viti i kaluar u mbyll me plot 39.5 milione vizitore nderkombetare per Turqine, nje rritje me 21.7% me shume se viti 2017. Fitimi nga industria e turizmit arriti nga ana tjeter ne gati 30 miliarde dollare. Keto arritje ishin nje pike e forte per ekonomine turke te goditur here pas here nga shkalla e larte e inflacionit dhe renia e lires turke. Tashme objektivi i qarte i autoriteteve turke eshte qe deri ne vitin 2023 vendi te arrije 70 milione vizitore dhe me shume se 70 miliard dollare fitime.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist