Shqipëria synon ringritjen e transportit hekurudhor

Written by on 17/06/2021

3 linja të reja hekurudhore priten të ndërtohen në Shqipëri për t’u lidhur me vende të Bashkimit Evropian si dhe me Kosovën. Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Etjen Xhafaj bëri të ditur se po përgatitet  ringritja e hekurudhave dhe zhvillimi më tej në dy segmentet Vorë- Rrogozhinë dhe Vorë –Hani Hotit.

Po ashtu është në projekt Rrogozhinë-Pogradec, për lidhjen me Greqinë, por edhe me Maqedoninë e Veriut, ndërsa është në planet aktuale edhe lidhja hekurudhore me Kosovën./radiotravel.al 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist