Nxënësit anebanë botës në greve për ngrohjen globale !

Written by on 25/05/2019

Nxënësit e shkollave anembanë botës, po shkojnë në grevë për të të kërkuar reagime për ngrohjen globale. Organizatorët e grevës, kanë thënë se presin më shumë se 1 milion të rinj nga të paktën 100 vende të bashkohen me ta. Ata u kanë bërë thirrje polotikanëve dhe bizneseve të marrin masa urgjente për të ngadalesuar ngrohjen globale. Greva është frymëzuar nga nje 15 vjecare suedeze e cila ka është bërë e njohur nga protestat jashtë parlamentit të vendit në vitin 2018. Nxënës dhe student nga e gjithë bota , kanë pezulluar mësimin në kauzën e ngrohjes globale.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist