IATA ben publike shifrat e aksidenteve ajrore per 2018

Written by on 22/02/2019

IATA ben publike shifrat e aksidenteve ajrore per 2018
Numri i personave te vdekur ne aksidentet ajrore u rrit ne 523 ne vitin 2018, ne krahasim me vetem 19 persona qe ishte nje vit me pare. Njoftimin e beri Shoqata Nderkombetare e Transportit Ajror. Nderkohe qe diferenca e numrit te viktimave eshte rritur ndjeshem, aksidentet ajrore jane rritur shume pak, nga 1,11 aksidente per nje milion fluturime ne 1017 ne 1,35 per vitin e kaluar. Aksidentet kryesore ajrore ne vitin 2018 perfshijne ate te “Lion Air” qe u rrezua ne Detin e Xhavas, si dhe aksidenti i “Saratov Airlines” prane Moskes. Sipas te dhenave te IATA, linjat ajrore aziatike dhe amerikane jane ato qe renditen si me mirat e te sigurtat ne bote.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist