Zbulohet një thesar

Written by on 14/08/2019

Arkeologët që punojnë në Pomepi kanë zbuluar një koleksion të madh bizhuterish dhe hajmali që sipas tyre japin imazhin e botës femërore të Romës së lashtë. Koleksioni i çmuar është gjetur në një kuti druri në një nga sektorët ku arkeologët po bënin kërkimet. Arkeologët besojnë se cilësia e gurëve të çmuar lidhet me rëndësinë e pronarit i cili ka banuar mijëra vite më parë aty .Disa prej bizhuterive do të shfaqen në ekspozita të veçanta.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background