japoni

  “Henley Passport Index” ka renditur te gjitha pasaportat e botes sipas numrit te vendeve qe mbajtesit e tyre mund te vizitojne pa viza.Ata kane perdorur te dhenat e mbledhura nga International Air Transport Association.Japonia ka pasaporten me te fuqishme ne bote, pasi poseduesit e tyre mund te udhetojne pa viza ne 190 vende te […]

  Numri i 100-vjeçarve ne Japoni u rrit 3,1% krahasuar me nje vit me pare, ne nje rekord prej 69 785 personash, ku gati 90% e tyre jane gra. Deklaraten e ka bere se fundmi qeveria japoneze. Japonia kishte vetem 153 100-vjeçar ne vitin 1963, kur ministria e shendetsise ne kete vend filloi studimin. Njerezit […]

  Nje operacion kerkim shpertimi ne shkalle te gjere po behet ne ishullin japonez te Hokkaidos, pas nje termeti 6.7 balle te shkalles Rihter. Termeti shembi ndertesa dhe shkaktoi rreshqitje dheu qe zune brenda njerezit duke lene dhjetra te plagosur. Qyteti rurale i Atsumit eshte shkaterruar pasi nje pjese e nje kreshti malor u shemb […]


Current track

Title

Artist

Background