Author: Radio Travel

Page: 4

Ndryshe nga sa mendohej, fjala e vitit 2021 sipas Universitetit të Cambridge është ‘këmbëngulje’. Kjo si pasojë e interesit global që është treguar për misionin kryesor të NASA-s në planetin Mars. Rezulton se kjo fjalë është kërkuar 243.000 herë gjatë vitit 2021, nga njerëz në të gjithë botën. Duke pasur parasysh se lufta me Covid-19 […]

Vitet e fundit Maja e Murgës është kthyer në një destinacion të preferuar turistik. Të dhënat tregojnë se plot 7000 turistë e kanë vizituar këtë vend në Pukë. Ajo çka i tërheq vizitorët vendas dhe të huaj janë natyra e thepisur, mali, aventura dhe mundësia e të bërit alpinizëm. Kohët e fundit, interesi për të […]

Sipas një sondazhi të kryer të kryer nga YouGov-Cambridge, shumica e të anketuarve nga më shumë se 26 vende të botës, janë dakord me kushtin që për të hyrë në bare, restorante, palestra, shkolla dhe ambiente të tjera të mbyllura, duhet të kenë dokumentin e vaksinimit. Studimi thotë se pavarësisht presionit që qytetarët kanë ndjerë […]

Avioni me bateri i Rolls-Royce ka arritur një shpejtësi maksimale prej 387 milje në orë, gjë që mund ta bëjë atë më të shpejtin në botë. Kompania e prodhimit  duket se po bën hapa drejt procesit të elektrifikimit të industrisë së aviacionit. “Të arrish rekordin e shpejtësisë botërore është fantastike”, u shpreh shefi ekzekutiv i Rolls-Royce. […]

Është shitur për 43.2 milionë dollarë, një kopje e rrallë e Kushtetutës amerikane. Dokumenti i blerë është vetëm një prej 11 kopjeve të Kushtetutës së nënshkruar më 17 shtator 1787, në Sallën e Pavarësisë nga themeluesit e Amerikës. Ky konsiderohet një çmim i lartë për një dokument historik, ndërkohë që identiteti i blerësit nuk është […]

Pas Austrisë, edhe Bavaria ka vendosur karantinë të përgjithshme në prag të muajit të festave të fundvitit për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus. Baret dhe klubet do të mbyllen, ndërsa tregjet do të qëndrojnë hapur për Krishtlindje. Përgjatë kësaj kohe do të qëndrojnë hapur kopshtet, shkollat, dyqanet e shitjes me pakicë dhe qendrat […]

Nga e hëna e javës së ardhshme  Austria do të ketë një mbyllje totale për shkak të rritjes së madhe të rasteve të reja me koronavirus. I gjithë vendi do të futet në një karantinë totale për 10 ditë, për shkak të numrit shumë të lartë të infektimeve ditore. Afërsisht 66% e popullsisë së Austrisë […]

Krishtlindjet janë normalisht sezoni i pikut për turizmin në Betlehem, vendlindjen tradicionale të Jezusit. Në periudhën para pandemisë, mijëra pelegrinë dhe turistë nga e gjithë bota festonin në Kishën e Lindjes së Krishtit dhe sheshin ngjitur me Manger. Izraeli rihapi kufijtë e tij për turistët e vaksinuar në fillim të këtij muaji, por relativisht pak […]

Sipas rregullave të reja, skuterët elektrikë të marrë me qira do të detyrohen të ngadalësojnë shpejtësinë në shumë zona të Parisit. Në 700 zona në kryeqytetin francez, duke përfshirë edhe  atraksionet kryesore turistike si Kulla Eifel dhe muzeu i Luvrit, shpejtësia e skuterit me qira tani është kufizuar në 10 kilometra në orë. Po ashtu […]

Mynihu është bërë qyteti i parë i madh gjerman që ka anuluar tregun e ardhshëm të Krishtlindjeve, i cili zakonisht tërheq rreth tre milionë vizitorë, duke fajësuar rigjallërimin “dramatik” të koronavirusit. Kryebashkiaku i Mynihut Dieter Reiter e quajti atë “lajm të hidhur” për banorët dhe pronarët e tezgave të qytetit, por tha se do të […]


Current track

Title

Artist

Background