Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, së bashku me Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore kanë zbuluar një varrezë tumulare të periudhës së Bronzit të Vonë në Himarë. Varreza është zbuluar fillimisht në vitin 2018, në shtratin e përroit të Korramit, në verilindje të qytetit jonian. Dy javët  e fundit të muajit qershor u realizua faza […]

Më shumë se 1.2 milion banorë në ishullin japonez të Kyushu-t janë këshilluar të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të motit të keq, ndërsa dhjetra persona kanë humbur jetën sipas njoftimit të autoriteteve lokale. Agjencia metereologjike japoneze lëshoi një alarm për shiun e rrëmbyer për prefekturat e Sagës, Nagasakit dhe Fukuokas në Kyushu […]

Bisedimet  e ngecura mes Bashkimit Europian dhe Mbretërisë së Bashkuar do të fillojnë, ndërsa koha po mbaron dhe të dyja palët po përpiqen të shmangin thyerjet e vështira. Kryenegociatori i BE-së, Michel Barnier pritet të nisë bisedimet në Londër, pasi pesë ditë bisedime në Bruksel rezultuan pa marrëveshje konkrete. Mbretëria e Bashkuar u largua nga […]

Qindra drone kanë ndriçuar qiellin në Seul , për një shfaqje spektakolare mesazhesh fuqizuese për pandeminë. Të paktën 300 drone janë programuar për të formuar imazhe mbi lumin Han që përshkron qytetin e Koresë së Jugut. Shfaqja nisi me mesazhe që u kujtonin njerëzve që vendosnin maskat , të lanin duart si dhe të ruanin […]

Baret, restorantet dhe sallonet e bukurisë në San Paolo janë rihapur të hënën si pjesë e  një faze të re të heqjes së kufizimeve. Restorantet do të jenë në gjendje të hapen me 40% të kapacitetit të tyre vetëm për gjashtë orë në ditë, ndërsa e njëjta procedurë do të ndiqet edhe për baret. Ka […]

Universiteti i Harvardit ka njoftuar se të gjitha mësimet do të bëhen në distancë dhe tarifa do të mbetet e pandryshuar, 50 mijë dollarë. Kjo vjen pasi autoritetet federale të imigracionit thonë se studentët ndërkombëtarë do të detyrohen të largohen nga SHBA-ja nëse shkollat  e tyre do të japin mësim vetëm online këtë vjeshtë. Harvard […]

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi është shprehur se bregdeti është një pasuri e madhe kombëtare e vendit tonë dhe politikat lehtësuese që janë ndërmarrë kanë sjellë një zhvillim të qenësishëm.  Impakti në zhvillimin e turizmit është i dukshëm sidomos në qytetin e Vlorës. Duke u ruajtur një protokoll rigoroz për mbrojtjen e shëndetit, […]

Minsitri i Turizmit dhe Mjedisit , Blendi Klosi ka ftuar turistët shqiptarë dhe ato të huaj të vizitojnë gjirin e Shën Vasilit dhe gadishullin e Karaburunit. Kjo verë është e jashtëzakonshme për shkak të pandemisë, por edhe një ftesë për të eksploruar Shqipërinë. “Një gji i vogël natyror në gadishullin e Karaburunit, me ujë të […]

Si pasojë e pandemisë , kompania e njohur e teknologjisë “Fujitsu”ka njoftuar në rrjetet sociale se këtej e tutje do të aplikohet punë nga shtëpia. Në deklaratë, thuhet se programi i titulluar “Work Life Shift”, do të ofrojë rehati për 80 mijë punonjës në vend. Kompania ka theksuar se do të prezantohet një mënyrë e […]

Plazhet më të njohura turistike në Spanjë u detyruan të mbyllen përkohësisht gjatë fundjavës për shkak të shqetësimeve për mbipopullimin mes pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit. Mbylljet kanë qenë kryesisht në rajonin Andaluizian të Spanjës.  Fluturimet për në Andaluzi kanë rifilluar në fund të muajit të kaluar , pasi hotelet restorantet kanë hapur dyert për […]


Current track

Title

Artist

Background