Britania do ti japë fund karantinës për njerëzit që mbërrijnë në Angli nga më shumë se 50 shtete,përfshirë Gjermaninë,Francën, Spanjën dhe Italinë por jo për Shtetet e Bashkuara, ka deklaruar qeveria britanike. Lëvizja që do të bëhet efektive më 10 korrik i jep mundësinë miliona turistëve britanike që të marrin pushimet e verës pa u […]

Syri i Kaltër është një nga ato peisazhet e rralla natyrore ,që duhen parë për ta besuar që ekziston, sepse duket kaq shumë si në një botë tjetër, si një skenë e “Avatar”, ka shkruar Shelley, një blogere e njohur e faqes turistike travel-stained.com. Syri i Kaltër në Shqipëri është një burim i pafund ujërash […]

Qeveria portugeze ka njoftuar rishtetëzimin e kompanisë ajrore Tap duke e rritur në 72.5% kapitalin për të shmangur falimentimin. Qeveria do të investojë 55 milion euro për të rritur pjesën e saj të kapitalit të TAP-it, nga 50% në 72.5%, aka deklaruar minsitri portugez i financave. Qeveritë europiane po ndërhyjnë masivisht për të shmangur falimentimin […]

Kur flasim për tregun e punës në sektorin privat, Shqipëria ofron një panorama të ndryshme nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, sa i përket arsimimit. Bazuar në “Barometrin  e Ballkanit 2020” , 29% e rinjve kanë edukim teknik, pra arsim profesional . Vetëm 34% e të punësuarve janë me arsim të mesëm dhe 30% […]

Polonia ka vendosur të lejojë fluturimet ndërkombëtare me një sërë shtetesh, përfshirë edhe Shqipërinë nga data 1 korrik. Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka bërë me dije se autoritetet polake kanë vendosur për lejimin e fluturimeve ndërkombëtare me një sërë shtetesh, përfshirë edhe vendin tonë që prej ditës së parë të këtij muaji.  […]

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se gjithçka ia vlen për të  mbajtur Europën e bashkuar. Deklarata ka ardhur gjatë një fjalimi në Bundesrat. Gjatë fjalimit  përballë trupit legjislativ që përfaqëson 16 landet e Gjermanisë në nivel federal, kancelarja ka bërë edhe propozimin e vizionit të presidencës gjermane gjatë presidencës së radhës në BE. Pandemia […]

Ekonomia amerikane ka krijuar vende të reja pune me ritëm rekord në muajin qershor , ndërsa firmat kanë marrë më shumë staf për shkak të pandemisë. Numri i pagave është rritur në 4.8 milion, shifra më e lartë që kur Departamenti i Punës filloi të mbante rregjistra në vitin 1939. Kompanitë në shtete si Kalifornia […]

Linja ajrore “Wizz Air” ka festuar nisjen e fluturimeve në aeroportin e Abu Dabit. Fluturimi nga Budapesti mbërriti në Emiratet e Bashkuara Arabe për tu ndjekur nga një tjetër rrugë e re nga Bukureshti. Linja ajrore ka prezantuar një sërë masash të përmirësuara të higjenës për të siguruar shëndetin e pasagjerëve. Si pjesë e protokolleve […]

Qeveria britanike pritet të tërheqë planet e urave ajore dhe t’u japë fund rregullave të karantinës për të mbërriturit nga 75 shtete , në mënyrë që njerëzit të shkojnë me pushime.  Sipas të përditshmes “Daily Telegraph”, Mbretëria e Bashkuar do të heqë përkohësisht ndalimin e udhëtimeve për pushim, ndaj të gjitha destinacioneve të Bashkimit Europian.  […]

Kompania ajrore “United Arilines” ka njoftuar se do të shtojë 25 mijë fluturime në muajin gusht, duke theksuar se kërkesa për fluturime do të rritet, edhe pse pandemia nuk tregon shenja të uljes së kurbës. Pjesa më e madhe e kërkesave për udhëtimet ka qenë brenda SHBA-së. Ekspertët presin që kërkesa ndërkombëtare të rifillojë ngadalë, […]


Current track

Title

Artist

Background