Shkencetaret e Universitetit te Tokios prezantuan veturen e pare ne bote te prodhuar 90 per qind nga plastika te llojeve te ndryshme.Per shkak te perdorimit mbizoterues te ketij materiali, shkencetaret e teknologjise inovative kane krijuar nje makine qe eshte 40% me e lehte se ajo standarde.Kjo lejon kursime te medha te energjise dhe hap […]

  Numri i turisteve qe kane ardhur me rruge ajrore ne Antalya, qe eshte nje nga destinacionet me te preferuara te turizmit ne bote, ka arritur ne 11 milione, nje rritje me 28% me shume krahasuar me vitin e kaluar. Sipas te dhenave te Drejtorise se Kultures dhe Turizmit te rrethit te Antalyas, ne datat […]

  Ne qytetin Naron te Spanjes qytetaret kane filluar te mendojne me shume per jeten e shendetshme. Ata kane marre fame se fundmi sepse pothuajse te gjithe i jane rikthyer sportit duke anashkaluar nga menuja ditore proshutat, llojet e pafundme te salsiçeve dhe kallamareve te skuqur, pasi qyteti spanjoll ka premtuar te humbe 100 000 […]

  Me nje çmim prej 75 mije dollaresh nata, Mark Hotel ne New York ofron tashme suiten me te shtrenjte ne Shtetet e Bashkuara. Vete godina e ngritur ne vitin 1927, u rinovua teresisht nga viti 2006 deri ne vitin 2009. Suita ndodhet ne katin e 16-te dhe 17-te, me nje hapesire prej rreth 930 […]

  Ministria e Turizmit dhe Mjedisit synon krijimin e paketave te perbashketa turistike qe e vendosin Shqiperine ne vemendjen e tregjeve Europiane dhe atyre Aziatike. Turizem gjithevjetor dhe turizem si destinacion ne rajon, ky ishte qellimi i takimit te ministrit te Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi me 3 ministrat homologe te Sllovenise, Kroacise dhe Malit […]

Një situatë aspak e zakonshme ka ndodhur ditën e sotme në Radio Travel. Me nisjen e programit "Pop Sugar" nga gazetari dhe moderatori Ronaldo Sharka, ky i fundit ka pasur të ftuar moderatorin e njohur Kelvi Kadilli. Kelvi ka folur për karrierën e tij, thashethemet në portale dhe planet për të ardhmen por, ajo çfarë [...]

  Tifozet gjermane te futbollit mund te gezohen per turneun e ardhshem te madh pas Kampionatit Boteror 2006: Kampionati Europian 2024 do te mbahet ne Gjermani. Aplikimi i Federates Gjermane te Futbollit mori konfirmimin per organizimin e Kampionatit Europian pas gjashte vjetesh. Federata kishte hyre ne gare me moton “United by Football – te bashkuar […]

  Siç dihet Dubai eshte qyteti i milionereve dhe miliardereve dhe gjithcka qe prezantohet nga ky vend patjeter qe terheq vemendje.  Se fundmi nje pale kepuce prej ari mendafshi dhe diamantesh jane prezantuar ne hollin e  hotelit luksoz Burj Al Arab. Kepucet kushtojne 17 milione dollare dhe jane dizajnuar e punuar ne Itali. Ato perbehen […]

  Gjigandi i streaming Netflix po planifikon te dyfishoje investimet e tij ne France dhe te prodhoje 14 shfaqje lokale, gati dy here me shume se sa ishte planifikuar me pare. Lajmi u be i njohur nga  shefi ekzekutiv i Netflix. Vendimi vjen pasi numri i abonenteve eshte shtuar shume shpejt ne France duke arrritur ne 3.5 […]

  Prodhuesit gjermane te makinave si Volkswagen BMW dhe Daimler kane nderprere shitjen e disa prej makinave te tyre hibride ne Evrope, pas hyrjes ne fuqi te rregullave te reja te emetimit te gazrave. Regjimi i ri i Procedures se Testimit te Harmonizuar i cili hyri ne fuqi me 1 shtator, jep lexime me te […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background