NASA ka projektuar se në vitin 2033, qeniet njerëzore do të zbarkojnë në Mars. Për të zbuluar sekrete të tij, astronautët do të duhet të qëndrojnë në planetin e kuq një kohë të gjatë për të patur hapërsirë për një jetesë të rehatshme.Këto muaj, agjencia amerikane e hapësirës ka nisur konkursin e ndërtimit të shtëpive […]

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kufizuar dhënien e vizave për disa nga zyrtarët kinezë.Vendimi është marrë për shkak të dyshimeve se ata janë përgjegjës për ndalimin dhe abuzimin e disa anëtarëve të një komuniteti të vogël entik mysliman në Kinë. Personave të përfshirë në listë u ndalohet blerja e pajisjeve të teknologjisë së lartë […]

Singapori i ka marrë vendin e parë Shteteve të Bashkuara të Ameriksë duke u bërë, shteti më kompetitiv në botë, sipas statistikave të Forumit Ekonomik Botëror. Në raportin e kësaj organizate për vitin 2019, janë matur rreth 103 indikatorë kyç, si inflacioni apo tarifat tregtare. Shtetet e Bashkuara që mbanin vendin e parë për vitin […]

Një tajfun i fuqishëm, i katërti në radhë pas Faxai-it të muajit të kaluar, pritet të prekë një pjesë të konsiderueshme të Japonisë këtë fundjavë. Stuhia duket se “kërcënon” mbarëvajtjen e Kupës së botës në regbi dhe garat e çmimit të Formula 1. Kosideruar si tajfun i fuqishëm në krye të radhës së stuhive në […]

Mrekullia natyrore, Syri i Kaltër në Sarandë, disa ditë pas incidentit të ndodhur është rihapur për vizitorët. Lajmi është konfirmuar nga prefekti i qarkut të Vlorës,Flamur Mamaj, i cili ka inspektuar zonën. Ballkoni panoramik do të mbahet i bllokuar për shkak të dëmtimit nga rënia e gurëve dhe pas restaurimit do të rihapet. Prej ditës […]

Dashi Keni punuar shumë gjatë kësaj periudhe dhe keni dhënë rezultate, të cilat nuk mund të kalojnë pa u vënë re. Nuk përjashtohet mundësia që t’ju vijnë komplimente apo vlerësime, por edhe një moment fame. Kjo do të ndikojnë në rritjen e besimit te vetja. Demi Gjithçka do të shkojë mirë për ju, dashuria, paratë […]

Stacioni i radhës së tre musketjerëve shqiptarë ishte tek Amfiteatri i Tiranës. Aleksandër Gjoka, Redon Makashi dhe Elton Deda u rikthyen me një koncert artistik live‘‘Rock nën kurorën e ullirit”, mbrëmje të  datës 8 tetor në skenën e amfiteatrit të Liqenit. Këtë herë ata u shoqëruan edhe nga Eneida Tarifa, Flaka Krelani, Kastriot Tusha si […]

Breshka e ujit po rrezikohen tashmë që nga lindja. Ndryshimi i klimës, shfrytëzimi i deteve për nxjerrje nafte dhe të tjera pengesa po kërcënojnë në shkallë më të madhe mbijetese. Një organizatë joqeveritare po punon për të ndihmuar këto breshka në Mesdhe. Aktivistët kanë thënë se prej vitit 1994 janë trajtuar më shumë se 1 […]

Shqipëria është e vetmja që nuk ka asnjë kompani të renditur në listën  e 100 më të mëdhenjve të rajonit.Lista është publikuar së fundmi nga njësia bullgare e inteligjencës, “See News”.Nuk përfshihen bankat dhe shoqëritë e sigurimit të cilat janë të renditura më vete. Ndërsa Maqedonia e Veriut,edhe pse është vend me madhësi më të […]

Qeveria holandeze nuk ka ende një votë të qartë për hapjen e negociatave të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Edhe pas diskutimeve  në parlament, momentalisht në fuqi mbetet mendimi i qershorit, kundër hapjes së negociatave. Holanda duket se ka lënë një shteg të hapur për të votuar ashtu si Gjermania për çeljen  me kushte të negociatave […]


Current track

Title

Artist

Background