Author: Radio Travel

Page: 6

Turizmi hungarez  mund të rimëkëmbet nga kriza e COVID deri në pranverën e vitit 2022. Ndërsa rajonet rurale përfitojnë nga turizmi vendas, kryeqyteti i Budapestit vazhdon të mirëpresë një numër të lartë vizitorësh në hotelet e saj më të mira. Turizmit të Budapestit i është dhënë një shtysë kryesisht nga Kampionati Evropian i Futbollit. Rezulton […]

Rajoni i Maqedonisë Qendrore këtë muaj do të mbajë konferenca dhe takime për profesionistët e turizmit në tre qytete evropiane – Milano, Paris dhe Berlin  në përpjekje për të promovuar destinacionet e zonës dhe ofertat turistike. Maqedonia Qendrore synon të rifutet në tregun e huaj të turizmit si një destinacion i sigurt që mund të […]

Frymëzuar nga fushata e saj e fundit që fokusohet në turizmin e aventurës, Sllovenia pritet të shohë rritjen e turizmit në 5.7 milionë mbërritje deri në vitin 2024, një rritje prej 22% krahasuar me nivelet para pandemisë, sipas GlobalData. Kompania kryesore e të dhënave dhe analitikës vëren se ‘aventura dhe sporti’ është lloji i pestë […]

Ndërsa pandemia e koronavirusit ka dëmtuar turizmin, Koloseu mbetet një nga monumentet më të vizituara të Italisë. Bëhet fjalë për amfiteatrin më të madh në Perandorinë Romake, i famshëm për organizimin e luftimeve gladiatorësh dhe spektakleve të tjera publike përpara turmave të mëdha. Monumenti tërhoqi rreth 7.6 milionë vizitorë në vitin 2019. Aktualisht numri është […]

Më shumë se 50 qytetarë rusë udhëtojnë për në Kroaci çdo ditë për t’u vaksinuar me një vaksinë të miratuar nga EMA. Për momentin, autoritetet ruse ofrojnë vetëm vaksinën Sputnik V të vendit, por kjo vaksinë i pengon rusët të udhëtojnë pa kufizime në botë. Kroacia është një nga vendet që ofron vaksina falas për […]

Komisioni i BE-së njoftoi dje, se një skemë belge prej 210 milionë eurosh është miratuar për të mbështetur organizatorët e udhëtimeve që janë prekur nga shpërthimi i COVID-19. Skema e cila do të marrë formën e kredive të subvencionuara, është miratuar në kuadër të Kornizës së Përkohshme të Ndihmës Shtetërore. Sipas Komisionit, kjo skemë synon […]

Rrjeti 5G i Kinës do të mbulojë të gjitha qytetet dhe qytezat, si dhe shumicën e fshatrave, deri në vitin 2025. Numri i stacioneve bazë të 5G do të arrijë në 26 të tilla.   Në planin e publikuar nga Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë theksohet  roli i industrisë së informacionit dhe komunikimit si një […]

Pas dy vitesh mungesë, ka çelur dje siparin, Panairi i  Librit në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për pesë ditë, mbi 90 shtëpi botuese do të prezantojnë titujt e rinj, pasi nuk mungojnë ato nga Shqipëria, Kosova dhe treva të tjera shqiptare. Panairi do të vazhdojë deri të dielën, ndërsa ditën e shtunë do të […]

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Robert Koch, numri i përgjithshëm i rasteve në Gjermani me Covid-19 po shënon një rritje dramatike. Vetëm 24 orët e fundit u konfirmuan  65.371 të infektuar me Covid dhe kjo është hera e parë që nga shpërthimi i pandemisë që numri i infeksioneve kalon nivelin e 60.000 brenda […]

Një vaksinë e re e cila mbron kundër Covid-19 është nën shqyrtimin e Agjencisë Europiane të Barnave.   Bëhet fjalë për vaksinën “Nuvaxovid”, e cila për tu miratuar duhet të kalojë testin e efikasitetit, sigurisë dhe cilësisë. Nëse EMA arrin në përfundimin se përfitimet e Nuvaxovid tejkalojnë rreziqet, atëherë vaksina do të hidhet në treg./radiotravel.al 


Current track

Title

Artist

Background