Zyrtarizohen punimet restauruese ne “Sagrada Famiglia” ne Barcelone!

Written by on 22/10/2018

Pas me shume se nje shekulli pune te paligjshme ndertimore, kisha e madhe e “Sagrada Familia” ne Barcelone me ne fund ka rene dakord me keshillin e qytetit per tu legalizuar. Sipas kushteve te nje marreveshjeje historike, besimtaret e kishes do te jene ne gjendje per te marre lejen qe u nevojiten ne kembim te pagesave te cilat arrijne ne 36 milione euro ose gjate dekades se ardhshme. Parate do te perdoren per te financuar projektin e paracaktuar ne menyre qe te zbuse ndikimin e 4.5 milione njerezve qe do te vizitojne çdo vit kishen. Kryebashkiakja e Barcelones Ada Colau pershendeti ndikimin e marreveshjes ne nje postim te bere ne Twitter ku shkruante se  Sagrada de Familia eshte nje ikone dhe monumenti me i vizituar ne Barcelone. Pas dy vjetesh dialog eshte bere nje marreveshje qe do te garantoje pagesen e licences, per te pasur nje qasje te sigurt ne monumentet dhe lehtesimin e jetes vendase duke pasur nje permiresim ne transportin publik dhe riparimin e rrugeve fqinje. Vlera e ketij projekti mendohet se do te shkoje rreth 22 milion euro per infrastrukturen e transportit si dhe 7 milion euro per te rritur mundesine e shume linjave te metrose ne qytetin e dyte me te madh ne Spanje. Per me teper, 4 milion euro do te perdoren per te rimodeluar kater rruget kryesore dhe 3 milion euro per ruajtjen e zones se paster dhe te sigurt.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist