Zvicra në radhë të parë, ja si do të kontribuojë për shqiptarët!

Written by on 24/12/2019

Pas tërmetit të 26 nëntorit, Zvicra ishte një ndër vendet që dha përgjigje të shpejtë në mbështetje të më shumë se 5200  banorëve të prekur. Ndihma Humanitare Zvicerane ka zbuluar se mbështetje për pasojat e tërmetit arrin në 1 milion euro. Ndërkohë është akorduar edhe një fond prej 450 mijë eurosh për rindërtimin e qendrave shëndetësore. Veprimet përfshijnë inspektimet nga inxhinierë të strukturave  strehimin dhe një skemë pilot për mbështetje financiare. Referuar nga njoftimi zyrtar i ambasadës zvicerane në Shqipëri, do të ketë më shumë mbështetje bazuar në vlerësimin e nevojave që do të kryhet nga qeveria shqiptare së bashku me partnerët ndërkombëtarë, në janar të vitit 2020.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist