Zelanda e Re prezanton “Tiakin” per turistet, firma per te mbrojtur mjedisin!

Written by on 17/11/2018

Zelanda e Re eshte e vendosur drejt turizmit te qendrushem pasi se fundmi ka marre nje nisem per te gjithe turistet qe vizitojne vendin.  “Premtimi i Tiakit” eshte nje dokument permes te cilit vizitoret premtojne te mbrojne mjedisin gjate udhetimit te tyre ne Zelanden e Re. Tiaki do te thote “te ruash” ne gjuhen maore, dhe dokumenti eshte nje keshille nga parimet e popullit vendas per t’u kujdesur per token.Shefi Ekzekutiv i Turizmit ne Zelanden e Re vuri ne dukje se premtimi nuk eshte nje liste e udhezimeve “beje kete” apo “mos e beni ate”. Perkundrazi, eshte nje menyre per ta vene udhetarin ne nje mendesi te caktuar kur arrijne ne vend.Ai vazhdoi duke thene se vizitoret jane te mirepritur te shijojne peizazhin e Zelandes se Re, por ata duhet te jene te ndergjegjshem per faktin se eshte nje vend me te vertete i rendesishem.Zelanda e Re eshte vendi i tete me i lumtur ne bote, sipas te dhenave te Kombeve te Bashkuara per nivelin e lumturise 2018. Qasja e lehte ne natyre thuhet te jete nje nga faktoret kryesore ne renditje.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist