Zbulohet vula 9000 vjecare ne Turqi!

Written by on 24/10/2018

Nje vule e qe daton rreth 9 000 vjet me pare eshte zbuluar ne nje kodrine ne qytetin jugor dhe bregdetar te Mersinit ne Turqi. Vula qe i perket viteve 7 000 para eres sone u zbulua ne Jumuktepe Hojuk, vend qe ndodhet kater kilometra ne perendim te qendres se qytetit Mersin. Gjate germimeve prej dy muajsh e gjysme ne kodrine, ekipi prej 25 personash i kryesuar nga nje profesoreshe e arkeologjise ne Universitetin e Leçes ne Itali zbuloi nje maje te shigjetes qe i perkiste epokes neolitike, si dhe disa gure te vegjel.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist