Zbulohet nje vule 2700 vjecare ne Elazig, Turqi!

Written by on 13/09/2018

 

Arkeologet kane zbuluar nje vule te vjeter 2.700 vjet te epokes se Mbreterise Urartu ne provincen turke Elazıg. Vula eshte gjetur ne Keshtjellen Harput, ku nje ekip arkeologesh jane duke kryer germime. Keshtjella eshte ndertuar ne shekullin e 8-te para eres sone gjate periudhes se Mbreterise Urartu, ndersa me pas ajo ka qene nen sundimin e shume civilizimeve te tjera, ku secili la gjurme.Nje prej tyre eshte edhe vula prej guri, e cila ne fakt eshte perdorur si vule cilindrike. Tradita e vulave ka filluar qe nga vitet gjashte mije para eres sone dhe ka pasur cilesine e nje firme te nje personi ose kompetencave te tij. nderkohe vulat e pare jane bere prej argjiles, e me pas prej guresh dhe metali.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist