Zbulohet nje varr 3500 vjecar ne Krete

Written by on 24/08/2018

 

Nje varr 3.500 vjeçar eshte gjetur ne ishullin e Kretes. Varri i perket nje njeriu Minoan, i periudhes se bronzit dhe eshte gjetur i rrethuar nga sendet te shumta dhe ene vere te lashta. Qyteterimi Minoan u ngrit ne ishullin mesdhetar te Kretes ne vitin 2600 para lindjes se Krishtit dhe lulezoi per 12 shekuj deri ne vitin 1400 para lindjes se Krishtit. Varri u zbulua nepermjet nje kanali vertikal dhe u nda ne tre dhoma, sipas ministrise greke te kultures eshte nje prej zbulimeve te rendesishme arkeologjike te viteve te fundit qe shume shpejt do te ekspozohet per vizitoret si nje atraksion i rendesishem turistik per Kreten.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist