Zbulohet nje asteroid i ri ne kufijte e sistemit tone diellor!

Written by on 10/05/2018

Nje asteroid gjigant eshte shkeputur nga nje tjeter sistem planetar dhe ka mberritur ne afersi te sistemit tone diellor. Ky asteroid, zbulimi i fundit i shkencetareve, mendohet te jete shkeputur mes Marsit dhe Jupiterit deri ne kufirin e sistemit diellor. Asteroidi quhet 2004 EW95 dhe eshte i pasur me karbon. Prania e tij u vu re ne brezin e Kuiperit, nje rip prej guresh kozmike qe ndodhet ne orbiten e Neptunit.Asteroidi ka nje diameter prej 300 kilometrash dhe ndodhet me shume se kater miliarde kilometra nga Toka.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist