Zbulohet ne Rumani piktura e vjedhur e Picassos!

Written by on 19/11/2018

Nje pikture qe besohet te jete “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila eshte vjedhur ne 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit eshte shfaqur ne Rumani.Hajdutet moren shtate piktura, me vlere miliona euro, nga Picasso, Matisse, Monet dhe te tjere. Pavaresisht se grabitesit u denuan per vjedhjen ne vitin 2013, asnje prej veprave te artit nuk u gjet dhe ekspertet rumune besonin se te pakten tre prej tyre ishin djegur ne perpjekje per te shkaterruar provat. Piktura po analizohet nga ekspertet nese eshte e njejta. Veprat e tjera te vjedhura ishin “La Liseuse en Blanc et Jaune” e Matisse, “Ura e Ujit te Ujit” ne Londer dhe Ura e Charing Cross ne Londer, “Femme devant une fenêtre ouverte” “Autoportret” e Haan dhe Lucian Freud “Gruaja me sy te mbyllur.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist