Zbulohen 8 mumje te lashta ne Egjipt!

Written by on 02/12/2018

Nje tjeter zbulim mbreselenes arkeologjik eshte bere ne Egjipt dhe kete here jane mumie. Pas zbulimit te nje prifti 3000 vjeçar te mumifikuar, arkeologet egjiptiane kane gjetur 8 mumie te lashta brenda arkivoleve gelqerore.Sarkofaget u zbuluan ne zonen juglindore te piramides se Mbretit Amenemhat II, prane Piramides se Madhe te Gizes. Ministria e Antikitetit ne Egjipt shpjegoi se tre mumie jane ne gjendje te mire. Ata jane vendosur ne depon e Dahshur per tu ruajtur. Fotot e zbulimeve te mrekullueshme do te ekspozohen ne muzete qe do te hapen se shpejti ne Hurghada dhe Sharm el-Sheikh.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist