“Zbulimi i dekades”, gjendet ne brigjet portugeze anija 400 vjecare!

Written by on 25/09/2018

 

Arkeologet kane gjetur nje anije 400 vjeçare ne brigjet e Portugalise. Ky u kondiserua nga nje specialist si “zbulimi i dekades”. Anija e mbytur u zbulua ne Cascais, prane kryeqytetit Lisbone dhe mbante stemen e Portugalise. Ekipi i shkencetareve beson se anija po kthehej nga India kur u mbyt diku midis viteve 1575 dhe 1625. Ngjarja ndodhi ne kulmin e tregtise se erezave mes Portugalise dhe Azise. E gjendur 12 metra nen siperfaqe, rrenojat e anijes qendronin te ruajtura mire. Gjetja eshte pjese e nje projekti arkeologjik dhjetevjeçar i mbeshtetur nga qyteti i Cascais, qeveria dhe marina e Portugalise dhe Universiteti Nova ne Lisbone.

 

 

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist