Zakynthos, termeti zhvendos ishullin me 3 cm!

Written by on 30/10/2018

Ishulli grek i Zakynthos eshte zhvendosur te pakten 3 centimetra ne jugperendim, pasi goditjes nga termeti me magnitude 6,4 balle te premten e kaluar. Studiuesit vezhguan pozicionin e tij te ri pas analizimit te imazheve te marra nga radaret e BE dhe nga Agjencia Evropiane e Hapesires Satelitore. Termeti ra 50 kilometra larg bregut te Zakynthos ne nje thellesi prej 10 kilometrash.Porti i ishullit dhe nje manastir i shekullit te 15-te u demtuan nga dridhjet, por nuk u raportua asnje demtim.Sizmologet parashikojne se nje tjeter termet ka gjasa te bie ne ditet e ardhshme.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist