Xhaçka: Shqipëria është gati të presë mijëra afganë/ Çfarë u fol në takimin e jashtëzakonshëm të Natos!

Written by on 21/08/2021

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në takimin e jashtëzakonshëm të Këshillit të Atlantikut të Veriut (NAC), takim ky i cili u zhvillua për të trajtuar situatën në Afganistan. Xhaçka rikonfirmoi se Shqipëria është gati të presë fëmijët, gratë e burrat, jeta e të cilëve është në rrezik nga situata e rënduar e sigurisë.

Ajo theksoi se në vendi ynë është gati të mirëpresë mijëra afganë, duke theksuar se ndihma ndaj afganëve ka të bëjë me të ardhmen e NATO-s dhe misionin humanitar.Ministrja e konsideroi të pa papranueshme qëndrimin që mbajtën disa vende anëtare të NATO-s duke mos ofruar strehim për afganët.

Radio Travel.al


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist