WBC(World Boxing Council) urdhëron: Deontay Wilder dhe Tyson Fury të nisin zyrtarisht negociatat.

Written by on 17/01/2019

WBC(World Boxing Council) urdhëron:
Deontay Wilder dhe Tyson Fury të nisin
zyrtarisht negociatat.

 

.Përballja e parë e cila u zhvillua më 2 dhjetor në Los Anxhelos u mbyll në
barazim, për këte arsye WBC kërkon medoemos që të nxjerrë një fitues i cili do
të mbajë titullin kampion botë të kësaj kategorie.
Fakt interesant dhe që e bën akoma më të domosdoshëm këtë duel është se
asnjë nga boksierët nuk ka pësuar humbje në karrierë.
Wilder(41 fitore dhe 1 barazim) nga barazimi mbrojti titullin e kategorisë WBC
me Fury (27 fitore dhe 1 barazim). WBC ka konfirmuar se boksierëve i mbaron
afati më 5 shkurt deri at here duhet ta kenë mbyllur marrëveshjen. Nga kjo
marrëveshje Wilder do të marrë 60% të fitimit dhe Fury 40%.
E taksa ne të gjithë na gëzon ky lajm, hidhëron kampionin tjetër të botës
pikërisht Anthony Joshua. Britaniku i cili priste të duelonte më një nga këta
boksier më 13 prill në “Wembley”, tashmë Joshua duhet të vihet në kërkim të
një tjetër kundërshtari.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist