Vullkani ne Hawai shkaterron dhjetra shtepi!

Written by on 07/05/2018

Vullkani ne Hawai shkaterron dhjetra shtepi!

Te pakten 31 shtepi jane shkaterruar ne ishullin e madh te Hawait nga nga llava perveluese e vullkanit Kilauea qe ka nisur te dale nga oborret apo rruget qe jane mbushur me te çara per shkak te aktivitetit vullkanik dhe sizmik. Zona me e prekur eshte ajo e Leilanit, nga ku mbi 2000 njerez jane evakuuar. Autoritetet lokale thane se te çara te reja verifikohen thuajse çdo dite, ndersa ishulli nuk po gjen qetesi nga termetet. Shkencetaret thone se çarjet nga del llava vijne si pasoje e grumbullimit te presionit brenda vullkanit. Sipas tyre, presioni eshte ende i larte dhe pritet qe te krijohen çarje te tjera nga do te vazhdoje te dale llave dhe gaz. Veç llaves perveluese, nje tjeter rrezik serioz per jeten e banoreve eshte gazi sulfurik qe del prej vullkanit. Fatmiresisht, deri tani nuk ka pasur asnje viktime.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist