Vullkani Kilauea nxjerr masen me te nxehte deri me tani!

Written by on 01/06/2018

Vullkani i aktivizuar Kilauea ne shtetin e Hawaiit ne SHBA me shperthimin e fundit ka nxjerre masen me te ngrohte dhe me te shpejte te llaves deri me tani. Rajoni eshte ende ne gjendje alarmi per evakuime pas shperthimit te llaves per shkak te shpejtesise dhe ngrohtesise. Llava eshte duke levizur me shpejtesi me te cilen do te mund te mbulonte gjashte fusha futbolli brenda nje ore. Nderkohe deri me tani vullkani ka hedhur llave ne lartesi deri ne 61 metra. Mbi 2000 persona jane evakuuar ne Hawaii jane evakuuar ne vende te sigurta per shkak te laves, shkembinjve dhe gazit helmues te nxjerre nga Vullkani Kilauea, i cili u aktivizua ne fillim te muajit maj. Shperthime ne Kilauea, nje nga vullkanet me aktive ne bote, ndodhin nga viti 1983.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist