Vjena, qyteti me i mire ne bote per te jetuar

Written by on 14/08/2018

 

Melbourni i Australise eshte zhvendosur per here te pare nga Vjena, ne majen e indeksit global te jetueshmerise, te hartuar nga “Economist Intelligence Unit”, duke perforcuar ne kete menyre pretendimin e kryeqytetit austriak se eshte qyteti me i kendshem ne bote ku mund te jetohet. Kete vit, kercenimi thuajse inekzistent per sulme terroriste krahasuar me vende te tjera te Europes perendimore, por edhe normat tejet te uleta te kriminalitetit, e kane ndihmuar Vjenen te ngjitet ne majen e studimit.Vjena dhe Melbourni regjistruan piket maksimale sa i perket kujdesit shendetesor, arsimit dhe infrastruktures. Osaka, Calgary dhe Sydney kompletojne 5 vendet e pare te studimit.  Ne ekstremin tjeter te tabeles se renditjes, Damasku ruan serish vendin e fundit, i ndjekur nga Daka e Bangladeshit dhe Lagosi i Nigerise.  

 

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist